Kompostikast minu köögis

nov. 28, 2015 | Huvitavad leiud, Nipid, Otse aiamaalt, Prügi | 0 comments

Mul tekkis tahtmine endale midagi täiesti uut osta – ussikompostikasti.

Ümberringi tuttavad vaikselt endale soetavad ja ma ei saa ju nendest selliste tegudega maha jääda. Olulisemateks põhjusteks on muidugi see, et ostan peamiselt ökopoest värskeid saadusi ja kokkan enamasti nullist toitu nn slow food, millest tulenevalt tekib suhteliselt palju biojäätmeid. Samuti seisab mul kodus üks suur tühi lillepott, mis ootab, et ma oma ühe diifenbahhiatest sinna ümber istutaksin, mille praegune pott hakkab talle kitsaks jääma. Kuidagi nagu ei kipu sinna poodi minema kotis mulda ostma.

Päris totter ju: ühe käega visata kompostimaterjali õue autole äraveoks ja teise käega osta poest kompostmulda endale koju tagasi.

Uurisin erinevaid lahendusi, kust endale kompostikast kööki osta. Lisaks pakkujatele, vaatasin ma ka õnneks päris palju ise tegemise õpetusi. Otsustasin esialgu kobamisi prooviks ise midagi kokku klopsida ja küll ma tulevikus saan endale korraliku puidust lasta teha, mille siis kasvõi ilusaid lillekesi täis saan maalida.

Vedasin ökopoest kaks puidust puuviljakasti endale koju. Klammerdasime kaks suurt kilekotti sinna sisse. Pealmise kasti põhi sai auke täis torgatud. Peale käib vana vineerplaat (mis jõudis mulle koju kui kasutasin seda alusena väljas muru peal maalides suvel, nüüd kasutasin seda voodis arvutilauana – ma tavaliselt kirjutan blogipostitusi voodis harkispagaati venitades).

Tellisin Compost-it’ist pool kg usse. Valasin ussid koos mullaga ülemisse kasti. Oma biojäätme kasti tühendasin sinna ära. Peale jõuapaber ja vineerplaat. Kasti lükkasin köögilaua alla.

ussikast terviklik ringlus kompost köögis aineringlus linnas

Esialgu väga esteetiline ei ole, aga hetkel katsetamiseks vägagi hea. Mulle sobib see, et sinna piimatooteid ega loomseid produkte üldse ei tohi panna ja just neid ma ei tarbigi kodus. Samuti ei sobi ussikestele tsitruselised, need kogun eraldi ja lähevad välja biojäätmete konteinerisse.

Tegin täna õhtusöögiks musti läätsesid spinati, seente ja kartuliga.

söök snipped

Kahe sellise portsu valmistamine jättis endast maha täpselt niipalju prügi, mis läks ussidele õhtusöögiks (või järgmise nädala toiduks).

küüslaup

Kui uuele tuttavale mainisin, et ootan kompostiusside kulleri saabumist, siis sain vastuseks, et neil kodus ise tehtud kompotikast ka täiesti olemas. Inspiratsiooniks jagan pilte. Puidust tehtud ja paadilakiga üle võõbatud. Paigutatud on see koridori. Kaunis majakene!

ussikast Teele

Ühel õhtul jalutasin Mustamäel ja nägin väga rohetavat akent. Inimese privaatsust rikkudes (sügavad vabandused) astusin lähemale ja kukkusin aknast sisse pildistama. Ja, et sellest juba vähe ei ole, jagan veel kellegi kodu kohta pilte avalikult. Minu jaoks väga inspireeriv aken!

aknalaud Mustamäel

Järgmisel kevadel olen kindlasti julgem igasuguseid kodumaiseid ja ka troopilisemaid taimi istutama oma aknalauale.

Praegu jagatakse kõiksugu õpetusi, kuidas aedviljade lõppudest uusi vilju kasvatada. Valge porru otsajupikene kasvatas endale päris kiirelt vette pannes juurekesed alla ja nädala möödudes pikaks veninuna pistsin selle mulda. Asetan aknalauale valguse kätte ja vaatan, mis saab.

porru

Eile käisin seminaril ja ei suutnud suupistete laua juures kõike põnevat maitsmata jätta. Brokoli tükikesed olid serveeritud väikestes plastiktopsikestes. Oma ampsu lõpetades pistsin topsikese kotti ja selle porru sinna sisse istutasingi pool tunnikest tagasi. Tekkis küsimus, et kas oleks pidanud neid kasutatud topsikesi rohkem koguma… kõik need ülejäänud lõpetavad tõenäoliselt prügis kahjuks. Nagunii on mul peagi igasuguseid lillepotte ja kaste vaja, et tekkivale mullale kasutust leida.

Ussikast köögis on kindlasti suur sammukene terviklikule aineringlusele lähemal imiteerides looduses toimuvat. Ja kõigile teadmiseks: see ei lõhna mitte üldse!

Ostuvaba päev - kõigile!
Taimsed piimad - tee ise