Ei ole vaja mitte midagi keerulist teha, et vähendada enda igapäevaste rutiinide halba mõju loodusele.

Ilma pikema sissejuhatava jututa toon välja suhteliselt suvaliselt nopitud väikesed tegevused minu viimaste kuude jooksul, mida soovitusena saaksin ka teistele esile tuua.

 • SÖÖN SEEMNEID

Mõista-mõista, mis on pildil?

avokaado seeme tervis mahe

Kas teadsid, et ühes avokaados olevatest vitamiinidest 70% on seemne sees, mille enamus ära viskavad.  Avokaado seeme on üks kõrgeima antioksüdantide sisaldusega vili maailmas. Selle söömine tõstab immuunsust ja on väga mitmete haiguste ennetaja ja ravija (millised on tegelikult kõik väga kasulikke ja kehale vajalikke vitamiine täis saadused, sest vitamiini puudustest saavadki keha disfunktsioonid alguse). Õhuga kokkupuutes läheb avokaado seeme kohe punaseks, sest sisaldab palju rauda. Tasub uurida ja googeldada kõiksugu seemnete kohta, mis kätte satuvad! Neid saab purustada ja smuutidesse lisada.

 • JOON MURU

Harjumus osta nisuorase pulbrit ja seda smuutidesse lisada on asendunud harjumusega ise nisu idandada ja rohelist kasvu smuutisse lõigata. Miks? Anthony Robbins võib seletada miks; tema lemmik. Nisuoras sisaldab kõiki inimesele kasulikke mineraalaineid, enamus vitamiingruppe, 17 asendamatut aminohapet. Nisuvõrsest 70% on klorofüll, mis on vereloomeks vajalik. Nisu on üldse üks suurepärane terviseallikas. Kahju ainult, et teda tihti mõttetuks valgeks massiks rafineeritakse…

iseteen nisuoras mahe võrsed smuuti tervis roheline

nisuorase smuuti tervis mahe

Kellele alguses tundub roheline jook võõras, siis võib alustada tasapisi kasvõi spinati lisamisest puuviljarikkasse kokteili. Alloleval pildil on suvilast korjatud külmutatud marjade segu, millele on lisatud nendelt topsidelt lõigatud üle 10 cm pikad nisuorase võrsed. Muidugi lisasin veel korralikult macat, kanepit, chiat ja kindlasti midagi toitvat veel.

smuuti tervis mahe öko nisuoras roheline

 • OSTAN HULGI

Poole aasta jooksul olen paaril korral ostnud ka juustu. Ühe korra turult lahtiselt, teisel korral juustupoest ja siis hulgilaost ka ühe sellise 950g juraka (see oli tegelikkuses suurem kui pildilt tundub). Tasub osta üks suur ports väga paljude pisikeste asemel. Mida kompaktsem seda parem.

juust hulgi pakendivaba

Hulgi saab osta väga mitmesuguseid tooteid. Sõpradega kamba peale oleme tellinud hulgilaost pähkleid ja kuivatatud puuvilju. Tuleb soodsam ja täitsa mahepõllumajandus-märgisega tooted on. Pildil käes hoian maitseaineid. Purgis on kookosõli.

hulgi

 • OTSE TARNIJALT

Kes tahab teada, kelle käest saab Kesk-Eesti taluniku 4 eur/kg kanepiseemneid osta, see küsigu. Tänu oma pakendipriiuse teemale olen leidnud kasulikke allikaid mahetoidu hankimiseks. Pildil on supertoidud, mille maaletooja ma just tänu oma pakendivabale teemale leidsin ja need tooted teises vahelehes nähtaval. Mina saan need muidugi otse enda purkidesse lasta doseerida, ilma vahepealse pakendamiseta. Selliste võimaluste suhtes tasub silmad lahti hoida ja julgeda küsida!

superfoods oma pakendisse pakendivaba mahe öko tervis supertoit supertoidud

 • KOMMIDE ASEMEL KUIVATATUD PUUVILJAD

Ise ma nende väga tihe näksija ei ole, aga see on suurepärane, mida lastele pidulauale panna poemaiuste asemel. Pildil on mango ja viigimari. Tahaks näha last, kes ehtsa mango asemel kunstlikku maitseainet toiteväärtuselt tühja massi sees eelistab… Ja kommipabereid ei teki!

mahe mango viigimari pakendivaba öko

 • TEEN KOMMID ISE

Muidugi üldjuhul mitte endale, vaid teistele külakostiks. Tean väga täpselt, mida ja palju ma maiuse sisse panen. Siinkohal ei saa ma jätta märkimata seda kui Terviseametis tegin ühe tuntud poeketi kommidele organoleptilist katset (tähendab maitsmist), väga seebine ja rõve oli. Mida tootja tegi, lisas aga E-aineid juurde kuni maitse muutus talutavaks. Mida täpsemalt ja palju? Seda ei saanud isegi ametnikud teada… Ühesõnaga hoolige piisavalt endast ja oma lastest ning maiustage täie tervise ja mõnuga sellest, mille sisuga olete tuttav!

toorkommid supertoidud superfoods tervislik maius mahe öko

 • AKNALAUAPOTINDUS

Selleks hooajaks hakkavad küll mul viimasedki taimekesed närtsima. Vaid basiilikut saan veel väheke noppida ja üksik tomat punetab. Siiski pilt on tehtud eile. Järgmine kevad mu aknalauad rohetavad kindlasti julgemalt.

aknalaud sügis tomat basiilik terviklik ringlus november ise kasvatatud roheline

 • SÖÖN VÄRSKET PUUVILJA VÕI TEEN ISE MAHLA

Ma olen alates aprillist ostnus endale 1 korra täisgranaatõunamahla (klaaspudelis), 1 pudeli ananassimahla ja ühe Biotta köögiviljamahla. Pakendis mahla ostmine on lihtsalt harjumus, millel tegelikult pole väga eeliseid selle ees, et endale värskeid puuvilju osta. Jällegi peletab mind kontsentreeritud mahlade ostmisest eemale keemialoengus õpitud tõik apelsinimahla tegemise tehnoloogia kohta. Lühidalt, tehases pressitakse massiliselt apelsine puruks, kuhu satub igasuguses valmimis ja valmimisjärgses staadiumis vilju. Sellise mahla maitse on väga mõrkjas ja eemaletõukav. Peale seda tulevad appi keemilised protsessid, mis eemaldavad ebasobivad koostisosad. Lõpptulemus polegi tegelikult väga hull, aga siiski on selle toiteväärtus väga madal, eriti arvestades kui pikk on mahla säilivusaeg. Pildil mahlapressiga tehtud köögiviljamahl ja blenderis purustatud ananass.

mahl

 • KAUNVILJAD LEOTAN

Ma olen täielikult vastu igasugustele konservidele: metalli kaevandamise keskkonnamõjud, selle töötlemine ja lõpuks raskemetallide üledoos toidus endas, mille inimene mõnuga alla kugistab. Mõelge kasvõi metalsele maitsele ananassikonservi mahlas. Hulgi kuivatatud kaunvilju osta on väga odav, lihtne need eelneval päeval likku visata ja siis sarnaselt süüa teha. Muidugi idandada ka!

kaunviljad mahe öko kuivatatud tervis leotatud idandatud

 • KÖÖGIVILJAD EHEDAL KUJUL

Köögiviljad ostan võimalusel mahedana. Enamasti söön koorega. Kui aurutan siis väga kergelt jättes need mõnusalt krõmpsuks. Jälle põhjuseks see, et rohkem kasulikku oma keha jaoks kätte saada. Söön vähem ja ostan vähem.

mahe toit

 • POOLTOOR PUDRUD

Mina söön hommikuti kiirputrusid. Nimelt viskan ma eelneval õhtul kas röstimata tatra, hirsi, täistera kaerahelbed või kinoa vette potti. Hommikul süüa tehes lasen toidu vaid korraks kuumaks ja valmis. Säästab aega, toitaineid ja kütteenergiat.

likku

Selle pildi juurde sobib ka meelde tuletada, et teevett keetke vaid täpselt see kogus, mis on joogi jaoks vaja. Inimestel on harjumus veekeetja üle täita. Läheb kauem aega ja veekeetjad on üldse ühed väga suured elektritarbijad. Selline väikene tegu on väga olulise mõjuga! Näiteks ainuüksi Inglismaal ühe päeva jooksul üleliigselt keedetud vee (mida ei kasutatud, vaid lasti lihtsalt maha jahtuda ja pärast valati kraanikausist alla) jaoks kasutatud elektri eest saaks terve Inglismaa öö läbi ära valgustada. Vot see on ilmselge raiskamine ja endal kulub ka veel rohkem aega vee keema minemise ootamisega.

 • KODUMAINE TAIMETEE

Miks osta teises maailma otsas kasvatatud rohelist, kui meil nii head maitsvat aasadel külluses kasvamas on? Tasub korjatada ja kuivatada. Vürtsitee vastu ma muidugi ei saa. Ingver ja kardemon koos kaneeli ja nelgiga on pimedal ajal super.

tee

 • OMA PUDEL, TASS JA TERMOS

Jällegi vaid meelde tuletamise ja harjumuse asi.

termos

 • OTSIN OSTES TAASKASUTATUD MATERJALIST TOOTEID

Olen ikka ringlevate materjalide poolt.

taaskasutus recycle household öko korduvkasutus majapidamine loodussõbralik

 • PLEEGITAMATA HULGI TUALETTPABER

wc

Kes selle kohta arvab, et mõttetu teema, siis Imeline Teadus on avaldanud väga häid fakte.

 IMG_0435

 • MITMEKÜLGSED SOODA ja ÄÄDIKAS

Väga palju koduhooldusest saab ära teha vaid sooda, äädika ja kuuma veega. Sidrun veel sekka. Lihtsate pindade puhastamisest kuni keerukate plekkida ja torude ummistuseni välja. Kõik on koostisosad, mida me ka oleme nõus sisse sööma. Ja see on oluline näitaja!

sooda

Jagage enda kasulikke nipikesi allpool!

Rakkude vananemise tagasipööramine - kas tõesti tõestatud?
Ostuvaba päev - kõigile!